The world of non-commercial film and A-V |
Events Diary | Search | |||
The Film and Video Institute | Join us on Facebook |
Photos | News | Nouvelles | Zeitungsartikel | Front page
|
||||
UNICA Patronage Film Festivals - Awards | .. | Future UNICA Festivals & Congresses | ||
2007 * 1st - 9th September * Liptovský
Mikulá (Slovakia)
2008 * 28th June to 6th July * Hammamet (Tunesia) |
||||
Future UNICA Patronage Film Festivals | ||||
UNICA PATRONAGE FESTIVALS
GOLDENE DIANA * Klopeiner See * Austria | ||
Date: | 2007 - August - 20th (5 days) | |
Topics: | International festival of non commercial films | |
Contact: | Paul Kraiger Buchhalm 42 A-9141 Eberndorf Austria
Tel.+Fax (+43)42362645 |
|
Closing: | 2007 - August - 1st | |
35th ARSFILM * DK Kromeriz, Tovacovského 2828 * Czechia |
||
Date: | 2007 - October - 5th (3 days) | |
Topics: | Films about art, animation, videoart, experiment. | |
Contact: | Mr Ladislav Franti Spacilova 3036 76701 Kromeriz. tel./fax: 573 330 543 E-mail: <ladislav@recom-km.cz> |
|
Closing: | 2007 - September - 15 | |
14th SENIORFORUM - Zdenek Jaro´s Memorial * DK Kromeriz * Czechia |
||
Date: | 2007 - November - 30th (3 days) | |
Topics: | For authors more than 58 years old. | |
Contact: | Mr Ladislav Franti Spacilova 3036 76701 Kromeriz. tel./fax: 573 330 543 E-mail: <ladislav@recom-km.cz> |
|
Closing: | 2007 November 15 | |
8th TOTI FESTIVAL 2007 * Maribor * Slovenia |
||
Date: | 2007 - November - 24th * | |
Topics: | All non-commercial video-films are qualified to participate at the festival. | |
Contact: | Ivan Erker Post Restant SI - 2115 Maribor Slovenia
Website: <www.fvk-mb.com> |
|
Closing: | 2007 - September - 30th | |
14th KOCHAC CZLOWIEKA (TO LOVE A MAN) - Oswiecim * Poland |
||
Date: | 2008 January 24 (2 days) | |
Topics: | To shape attitudes of love and respect for a human being, man's attitude towards the nature and the crimes of the genocide | |
Contact: | Ms Aplonia Maj OCK ul. Sniadeckiego 24 32- 602 Oswiecim Tel.: + 48 33 842 25 75
Website: <www.ock.org.pl > &
:<www.um.oswiecim.pl/ock> |
|
Closing: | ? | |
EULENSPIEGELEIEN * Berlin * Germany |
||
Date: | 2008 - February - 1st (3 days) | |
Topics: | International Film Festival for humour and satire. | |
Contact: | Mr Sigfrid Tzschichhold Fischerinsel 10/1501 10179 Berlin
Website:
<www.videoclub-fivia.de> |
|
Closing: | 2008 January 23 | |
22nd TATRA CHAMOIX * Liptovsky Hrádok * Slovakia 2008 |
||
topics: | ||
Contact: | Ms Zuzana Skoludová
tel.: (+421) 918 716 049 |
|
Closing: |
35th FESTIVAL DER NATIONEN - List of Awards
Wilhelm Krausshar, Monika Haskova, Dave Watterson & Rolf Leuenberg
- 4 of the 5 jurors at the festival. The picture was taken by the 5th juror,
Radek Stipl.
Place and Date: | Ebensee, Austria - from 17th to 23rd June 2007 |
Director: | Erich Riess (AUT), Jury Secretary: Florian Franzmair (AUT) |
Jury: | Dave Watterson (GBR), Monika Haková (CZE), Rolf Leuenberger (CHE), Wilhelm Krausshar (AUT), Ctirad tipl (CZE) |
Grand Prix: | Le Petit Martin - Violaine Bellet (FRA) |
Mayor´s Cup: | Lebewohl, Bruder! - Wolfgang Rupert Muhr & Beate Mantl (AUT) |
Best Austrian Film & Audience Prize: |
Mäh - Bernhard Hausberger & Lissy Freussner (AUT) |
UNICA Medal: | Welcome in Europe - David Brunmayr (AUT-ROM) |
Jury Prize: | Compito in Clase - Daniele Cascella (ITA) |
Best Film of Oberösterreich: | Pannonia - Manfred Pilsz & Team MRG (AUT) |
Best Performance: | Nadia Jandeau in Psycocose - Gérard Paules & Pierre Bébézit (FRA) |
Best Autoportrait: | Schneeplichten & Orangenrot - Helmut Ludwig & Andreas Lippitz (DEU) |
1st Shortie: | Buongiorno - Melo Prino (ITA) |
2nd Shortie: | Balkon Story - Jirí Nebos. (CZE) |
3rd Shortie: | Der Alte Schuster - Peter Sommer (DEU) |
4th Shortie: | SMS-Alt-Old - Franz Schlager (AUT) |
4th Shortie: | Klimatske Spermembe - Franc Kopic (SLO) |
Best "XL FILM": | Electroshock - Juan Carlos Claver (ESP), 98 minutes |
Gold Bears: |
|
Silver Bears: |
|
Bronze Bears: |
|
6. CONCORSO INTERNAZIONALE VIDEOAMATORI, PREMIO
RTSI 2007 - List of Awards
Rassegna Internazionale dei Festival della Cinematografia di Montagna
Festival dei Festival Lugano-Switzerland in collaborazione con il CiAC -
Cine Amatori Ceresio Lugano organizza il
Place and Date: | Lugano * Switzerland, 2007 - May - 12th 2007 |
1. premio: | Linea Di Eleganza - E.Orlandi (ITA) |
2. premio: | Amarnath Yatra - W. Kropik (CHE) |
3. premio: | Wolkenschafe - Sylvia Rothe (DEU) |
Video in concorso: |
|
15th CROATIAN ONE MINUTE FILM FESTIVAL
Place and Date: | Poega * Croatia 2007 - May - 26th |
Jury: | Nedad Begovic (BiH), Ctirad tipl (CZE), Branko Itvancic (CRO), Tanja Golic (CRO), Mile Beslic (CRO) |
Grand Prix: | Ten And Two - Timothy Cheung & Dorothy Leng (China) |
1st Prize: | Krug - Kruno Heidler (Croatia) |
2nd Prize: | 1944 - Anton Källrot (Sweden) |
3rd Prize: | Crying - ChiaYu Huang (Thaiwan) |
UNICA Prize: | Low Tech - Mario Cauic (Croatia) |
Audience Prize: | Kustos - Miroslav Klaric (Croatia) |
ERSTE DEUTSCHE VIDEOKLIP WETTBEWERB 2006 - Berlin (DEU)
1st prize: - gold medal, audience award | Sen - Jaroslav Nykl (CZE) |
1st prize: - silver medal, UNICA medal | Balet - Studio Krok (UKR) |
2nd prize: - silver medal | Performance - Jürgen Danßmann (DEU) |
3rd prize:- bronze medal | Die Kleinen Monster... - Günter Lassmann (DEU) |
3rd prize: - bronze medal | Amadeus - Frieder Mallon (DEU) |
3rd prize: - bronze medal | Schon Ballon Gefahren? - Dr: Rainer Haus (DEU) |
ZOOM ZBLIZENIA 2007 |
Place & Date: | Jelenia Góra * Poland 2007 - February - 8th |
Jury: |
|
Grand Prix: | Miasto Ucieczki - Wojciech Kasperski (POL) |
1st Prize: | Koniec Lata - Karolina Bielawska (POL) |
2nd Prize: | Swoimi Slowami - Artur Pilarczyk (POL |
3rd Prize: | 13 Stufen - Daniel Bohme (DEU) |
Audience Prize: | Jest Jeszcze Czas? - Paulina Skibinska (POL) |
Made in Karkonosze: | Gigant - Wojciech Antosik & Mateusz Olek (POL) |
Special Prizes: |
|
Best animation: | Jam Session - Iza Plucinska (POL & DEU) |
Special Prize - Student Film: | Melodramat - Filip Marczewski (POL) |
Special Prize - Amateur Film: | Najdluzsza Szychta - Wojciech Wikarek (POL) |
Special Prize - Independent Film: | Zazdrosc - Filip Rudnicki (POL) |
Special Prize of Jury: | Landryneczka - Barbara Bialowas (POL) |
3rd BERLINER FILM FENSTER GRENZENLOS
Place & Date: | Berlin * Germany, 2007 - March - 16th |
Hauptpreis gestiftet von Avid Technology GmbH Deutschland Schnittprogramm "Avid 7.0": | Ja Se Zovem Hodic Safet - Rasim Karalic (CRO) |
Hauptpreis für Toleranz und Völkerverständigung gestiftet von der Stiftung West-Östliche Begegnungen Ex aequo je 250 : | Das Land Von Der Sonne Und Den Blumen - Giorgi Kobalia (GEO) |
Udenszalite Un Nutons - Uldis Lapin (LET) | |
Sonderpreis gestiftet von der Fa. Adyna GmbH Schweiz 250 SFr: | Boga - Petr Baran (CZE) |
Sonderpreis gestiftet von der Fa. Adyna GmbH Schweiz 250 SFr: | Brat Czeka Na Koncu Drogi - Waldemar Grzesik (POL) |
Förderpreis gestiftet von der GASAG Berliner Gaswerke AG 400 : | Melodramat - Filip Marczewski (POL) |
Sonderpreis der Jury gestiftet von der GASAG Berliner Gaswerke AG 200 : | Ein Etwas Anderes Jahr - Karin und Bernhard Hausberger (AUT) |
Förderpreis Bester Jugendfilm gestiftet von der GASAG Berliner Gaswerke AG 200 : | Gehen Wir Oder Bleiben Wir? - Fritz-Greve-Gymnasium Malchin (DEU) |
Publikumspreis gestiftet von der GASAG Berliner Gaswerke AG 200 : | Jaro - Jaroslav Nykl (CZE) |
UNICA Medaille: | Boga - Petr Baran (CZE) |
Hauptpreis gestiftet vom ABACUS Tierpark Hotel Ein Wochenende im Hotel für 2 Personen: | Tauernsommer - Albert Ausobsky (AUT) |
Anerkennung gestiftet vom ABACUS Tierpark Hotel Sachpreis: | Kiosk - Foto Kino Video Klub Zapreic (CRO) |
Anerkennung gestiftet vom ABACUS Tierpark Hotel Sachpreis: | Jaro - Jaroslav Nykl (CZE) |
Anerkennung gestiftet vom ABACUS Tierpark Hotel Sachpreis: | The Birthday of an Ant - Oleksij Voznyuk vom Childrens Cartoon Studio "Krok" (UKA) |
Anerkennung gestiftet vom ABACUS Tierpark Hotel Sachpreis: | Image Ist Alles - PeeWee Horris (DEU) |
Anerkennung gestiftet vom Bezirksamt Pankow Sachpreis: | Ein Ausserordentlicher Vorfall - Animastudio "Perspektiva" (RUS) |
Anerkennung gestiftet vom Highland Musikarchiv Sachpreis: | Labirint - Kunoslav Pticar (FRA) |
Anerkennung gestiftet von Ivo Daek Sachpreis: | Wer Bin Ich? - Kadir Ören (DEU) |