2021 | War on Pears | Werner Haegeman |
2020 | The Painting (for creative use of music) | Joan Paüls |
2019 | Night Tide | Richard Miller |
2018 | CUIB | Alan Robinson & Terry Tkachuk |
2017 | No Hidden Extras | Rhys Lewis & Ian Smyth |
2016 | - | - |
2015 | Borneo Jungle Soundscape | Jon Grey |
2014 |
Shame and Glasses | Alessandro Riconda |
2013 |
Habitualise | Hyun Suk Park |
2012 | Vincent | Berry van der Vorst & Brian Smits |
2011 | Abyss | David Brezina & Pavel Kopp |
2010 | Letters from the Front | Ron Prosser |
2009 | Aus der Seele (From the Soul) | Holger Loewe |
2008 | Overleven (Survival) | Mark Kapteijns |
2007 | The Thames Tunnel | John Astin |
2006 | Living in the Past | Michael Gough |
2005 | no award | |
2004 | Waterway to Wales | David A. Whitworth |
2003 | Etude 25 | Eggermont Leslie |
2002 | Soul To Keep | Colin Paxman |
2001 | Argentian Association of Actors | Sebastian Alfie |
2000 | Pianissimo | Mino Croce & Guido Wilhelm |
1999 | Der Pechvogel | Rudiger Schnoor & Wolfgang Wesemann |
1997 | F205 | Leandro Blanco |
1996 | The Message | Borehamwood C & CC |
1995 | Requiem for a Blue Planet | Leandro Blanco |
1994 | Hate | Howard Ford / Jason Delorme |
1990 | The Shape | Ian Gamble |
1989 | The Thing From Beneath The Bed!! | Chris Jones |
1988 | De Vier Jaargetijden | Piet Van Es |
1987 | Gone West | Tony Cane-Honeysett |
1985 | Reign of the Tigers | Abbey Film Unit |
1984 | Look at Me | Finchley Cine Society |
1983 | Piano Rialzato | Rolph Mandolesi |
1982 | Beyond the Gate | Michael Galea |
1981 | The Hungry Grass | Archie Reid |
1979 | Cycle | Brandon Apps |
1978 | The Anna Contract | Finchley Cine Society |
1977 | Zoo | Michael Slowe |
1976 | La Chute de la Casquette | Filmwerk Groep Blepo |
1975 | Malabar Masque | A. D. Bolland |
1974 | Echecs Postaux | Pierre Michelle |
1973 | La Citta dai Mille | F. Bertlizzi & Colorista Morendo |
1971 | The Wager | Peter Rouillard |
|
||
1958 | Passport to Paradise | Laurie Day, Stuart Day, Gerald Mee |
1956 | Manhattan Maelstrom | Dot and Luscher |
1955 | Flight 566 | C. Morgan Jones |
1954 | Dance Little Lady | Laurie & Stuart Day |
1953 | City of Temples | Laurie & Stuart Day |
1951 | The Scottish Showgrounds | Harry Birrell |
1949 | Bells of Torment | Planet Film Society |
1948 | Without Straw | Ivor F. Smith |
1945 | Cornish Cove | John Martin |
1942 | Our Daily Bread | John Martin |
1938 | A Pallette in Cornwall | J. E. Davies |
IAC Festivals Main Page | Trophies Introduction