The world of non-commercial film and A-V |
Events Diary | Search | |||
The Film and Video Institute | Join us on Facebook |
Report on BIAFF 2004 | Full list of Gold, Silver, Bronze and Blue awards in all categories | The IAC Trophies in ALL years
BIAFF AWARDS 2004
DAILY MAIL CHALLENGE TROPHY
Fili di Vita (Strings of Life) by Mino Croce
& Guido Wilhelm (Milano, Italy).
MEDALLIONS
A-wiwiwi by Dr Frank Dietrich (Grosskoschen,
Germany)
International Medallion + Best Documentary
Prinsje by Urbain Appeltans (Opglabbeek,
Belgium)
International Medallion
Rocket Boy Roger by Russell Holliss &
James Robinson (Milton Keynes, Bucks, UK)
International Medallion + Best Story + Best British Entry
Fili di Vita (Strings of Life) by Mino
Croce & Guido Wilhelm (Milano, Italy)
International Medallion
The Prodigy by Phil Martin (Ascot,
Berks, UK)
International Medallion + Widescreen Centre voucher
To Be Conscious by Aleksei, Slava, Nina,
& Igor Saitsev (St. Petersburg, Russia)
International Medallion
Verzauberte Zeiten (Magic Times) by Horst
Orlich (Holzkirchen, Germany)
International Medallion + Best Animation
TOP AWARDS
BEST DOCUMENTARY |
A-wiwiwi by Dr Frank Dietrich, Grosskoschen, Germany |
BEST STORY | Rocket Boy Roger by Russell Holliss & James Robinson, Milton Keynes, Buckinghamshire, UK |
BEST ANIMATION | Verzauberte Zeiten by Horst Orlich, Holzkirchen, Germany |
BEST PHOTOGRAPHY | Verspeelde Energie (Wasted Energy) Henk van de Meeberg, Maassluis, The Netherlands |
BEST USE OF SOUND | Waterway To Wales by David A. Whitworth, Huddersfield, UK |
BEST EDITING | Mahlzeit by Robert Becker, Dreteich, Germany |
ACTING AWARD | Elen Wales in Lost by Channel 7 Productions, St. Neots, UK |
HUMOUR AWARD | In The Beginning by Chris Saville, Sydney, Australia |
BEST BRITISH ENTRY | Rocket Boy Roger by Russell Holliss & James Robinson, Milton Keynes, Buchinghamshire, UK |
BEST ENTRY FROM AN AFFILIATED CLUB | The Last Laugh by Portsmouth Cine & Video Club, Portsmouth |
BEST ONE MINUTE | I Just Knew by Phil Martin, Ascot,Berkshire |
BEST JUNIOR ENTRY | Around The World by Sonia Ashbee, Morigny, France |
BEST YOUTH ENTRY | Etienen Mies by Lale Nalpantoglu, Koeln, Germany |
SPECIAL AWARD FOR EFFECTS | Dream Out Of The Dark by Tim Pruce & Alexis Lodge, Guernsey |
Sponsors prizes:
Widescreen Centre voucher: The Prodigy
£100 worth of CDs from:
Carlin Music | Waterway To Wales |
Sonoton Music | The Last Laugh |
AKM Music | Dream Out Of The Dark |
Focus Music | An Infertile Imagination |
Trackline Music | Prague:Paris of the East |
KPM Music | Elegia |
Special Awards:
Comedy in the Junior Section | A Short Film About Cannibalism |
Experimental in the Junior Section | The Lost Dimension |
Satire in the Youth Section | The Fish Who Knew Too Much |
Comedy in the Youth Section | Operation Gemini |
More results...
For the Full list of Gold, Silver, Bronze and Blue awards in all categories, click HERE